Aardbeving Haïti

CARE helpt voorkomen dat vrouwen slachtoffer worden van seksueel geweld en geslachtziektes

Juist in een rampsituatie hebben vrouwen het heel moeilijk. Door het gebrek aan voorbehoedsmiddelen kan van gezinsplanning nauwelijks sprake zijn en is de kans met hiv of een andere geslachtziekte besmet te raken groot. Vrouwen moeten bevallen en voor hun baby’s en kinderen zorgen onder hygiënisch slechte omstandigheden en zonder de meest elementaire benodigdheden en hulp. En door het wegvallen van de sociale controle, het niet meer functioneren van politiebescherming en de omstandigheden worden vrouwen en meisjes gemakkelijk slachtoffer van seksueel geweld.

Het project heeft dan ook tot doel om seksueel geweld en onnodige sterfte- en ziektegevallen onder vrouwen en meisjes te voorkomen. Bij de opzet van het project werd uitgegaan van bij de bevolking zelf – in het bijzonder vrouwen en meisjes – levende behoeftes wat betreft voorlichting en benodigdheden voor een veilige zwangerschap en bevalling, het voorkomen van geslachtsziektes en seksueel geweld en het verbeteren van de seksuele gezondheidszorgdiensten van overheid en niet-overheid.

In de noodhulpfase van het project heeft CARE:

  • traditionele vroedvrouwen voorzien van setjes benodigdheden voor een hygiënische thuisbevalling
  • aan zwangere en zogende vrouwen setjes benodigdheden om hun baby te verzorgen verstrekt
  • medische hulpposten bevoorraad met benodigdheden voor gezinsplanning en verloskunde
  • onder ontheemde vrouwen waterfilters, beddenlakens, zaklampen op zonne-energie, condooms en maandverband gedistribueerd
  • cursussen georganiseerd op het gebied van gezonde zwangerschap, veilig bevallen en het voorkomen van geslachtziektes en enkele tientallen clubs ondersteund die zich bezighouden met de gezondheid van vrouwen, kinderen en tieners
  • in Carrefour en Léogâne 18 wijkcomités opgezet die zich proactief bezighouden met seksuele gezondheidszorg
  • zes gezondheidsposten geholpen, variërend van reconstructie tot training en bevoorrading.

In de wederopbouwfase stond een duurzame verbetering van de gezondheidszorg centraal. In deze fase werden 5 lokale gezondheidscentra gebouwd en het personeel daarvoor opgeleid. Ook werd grootschalig en via verschillende media, zoals radio, onderwijs en activiteiten op buurtniveau, aandacht gegeven aan gezinsplanning en seksueel geweld tegen vrouwen.

Op de website van CARE Nederland vindt u meer informatie over de hulpverlening in Haïti.

Laatste update: mei 2014

Nieuwsoverzicht

De samenwerkende hulporganisaties achter Giro555:

Bij uitzonderlijke rampen slaan de 11 samenwerkende hulporganisaties de handen ineen onder de naam Giro555. Zij vragen heel Nederland zich aan te sluiten om geld in te zamelen voor hulp aan slachtoffers. Want samen redden we meer levens. Meer informatie

Blijf op de hoogte

Word een paar keer per jaar bijgepraat over de resultaten van de hulp. En ontvang als eerste een alert wanneer er een Giro555-actie start.