Help Soedan

In de zomer van 1988 werd Soedan getroffen door uitzonderlijk zware regenval. Rond de hoofdstad Khartoem viel in enkele dagen meer regen dan normaal in een heel jaar. Rivieren traden buiten hun oevers, huizen stortten in en grote delen van de stad en omliggende gebieden kwamen onder water te staan. Naar schatting werden honderdduizenden mensen getroffen.

De overstromingen haalden wereldwijd het nieuws. Maar voor veel Soedanezen was dit niet het begin van de crisis. De ramp trof een land dat al jarenlang kampte met droogte, economische problemen en een burgeroorlog die grote delen van het land ontwrichtte.

Droogte en overstromingen

In de jaren voorafgaand aan de overstromingen hadden verschillende regio’s in Soedan te maken met langdurige droogte. Oogsten mislukten, vee ging verloren en steeds meer gezinnen hadden moeite om voldoende voedsel te vinden. Tegelijkertijd zorgde de burgeroorlog tussen de regering en gewapende groepen in het zuiden ervoor dat mensen op de vlucht sloegen en landbouwgebieden onveilig werden.

Terwijl delen van het land kampten met voedseltekorten, sloegen de overstromingen toe in en rond Khartoem. De combinatie van droogte, conflict en extreme regenval maakte de situatie voor veel mensen bijzonder zwaar.

Huizen van klei stortten in

Veel woningen in Soedan waren gebouwd van klei. Door de aanhoudende regen namen de muren steeds meer water op totdat ze instortten. Gezinnen verloren hun huis en bezittingen en moesten noodgedwongen buiten slapen.

Wegen verdwenen onder water en transport kwam vrijwel stil te liggen. Hierdoor konden hulpgoederen lange tijd niet bij getroffen gemeenschappen komen. Op televisiebeelden uit die periode is te zien hoe mensen zonder beschutting in de regen zaten, wachtend op voedsel, medicijnen en onderdak.

De eerste noodhulp komt op gang

Toen de wegen weer enigszins begaanbaar werden, begonnen hulpoperaties op gang te komen. Het Soedanese leger bracht samen met internationale hulporganisaties voedsel, medicijnen en andere noodzakelijke goederen naar gebieden die eerder onbereikbaar waren geweest. De nood was groot. Mensen hadden dringend behoefte aan schoon drinkwater, voedsel, medische zorg en onderdak.

Internationale hulporganisaties waren snel aanwezig in de getroffen gebieden rond Khartoem. Zij zetten gezondheidscentra op en boden medische zorg aan mensen die hun huis hadden verloren of ziek waren geworden door vervuild water en slechte leefomstandigheden. De hulp richtte zich op de behandeling van infectieziekten, ernstige diarree en ondervoeding. Ook werden maatregelen genomen om uitbraken van ziekten te voorkomen en kwetsbare kinderen van aanvullende voeding te voorzien.

Nederland komt in actie

De beelden uit Soedan maakten ook in Nederland diepe indruk. Via televisie-uitzendingen kregen Nederlanders een inkijkje in de omvang van de ramp en de moeilijke omstandigheden waarin mensen moesten zien te overleven. Giro555 startte een actie waarmee 2,5 miljoen euro werd opgehaald. Met deze bijdrage konden hulporganisaties noodhulp bieden aan mensen die waren getroffen door de overstromingen en de bredere humanitaire crisis in het land. Daarnaast stelde Nederland extra noodhulp beschikbaar. Minister voor Ontwikkelingssamenwerking Piet Bukman maakte 1 miljoen gulden vrij voor de hulpverlening in Soedan. Een groot deel van dit bedrag werd ingezet voor medische hulp en noodvoorzieningen voor getroffen gezinnen.

  1. Bekijk de uitzending van Brandpunt

    Via de Schatkamer (vanaf 21.24 min)

De samenwerkende hulporganisaties achter Giro555:

Bij uitzonderlijke rampen slaan de samenwerkende hulporganisaties de handen ineen onder de naam Giro555. Heel Nederland kan zich aansluiten om geld in te zamelen voor hulp aan slachtoffers. Samen in actie voor noodhulp. Meer informatie