Eleen kan niet wachten om terug te keren naar huis
24 december 2024In een school in Libanon delen de achtjarige Eleen en haar familie samen met veertien anderen een klaslokaal. Het klaslokaal is niet langer een plek om te leren, maar een schuilplaats voor gezinnen die alles zijn kwijtgeraakt door bommen of luchtaanvallen. Dit is helaas de nieuwe realiteit voor veel gezinnen in Libanon.
Op de vlucht voor oorlogsgeweld
Sinds het geweld in Libanon in oktober dit jaar escaleerde, zijn al duizenden mensen om het leven gekomen. Minstens 1.3 miljoen mensen zijn net als Eleen ontheemd geraakt. “Mijn familie en ik hebben ons huis en dorp achter moeten laten”, vertelt Eleen. “De reis was heel eng. Er waren vaak bommen en luchtaanvallen en het was een lange en vermoeiende reis.”
Sinds het staakt-het-vuren is ingegaan wil het merendeel van de families terugkeren naar hun stad of dorp, maar doordat bijna 100.000 huizen geraakt zijn door bommen of luchtaanvallen is dit voor lang niet iedereen een optie. Families zoals die van Eleen blijven daarom afhankelijk van opvanglocaties zoals scholen en gymzalen.
Bekijk ook deze video waarin hulpverleners van Plan International verslag doen vanuit een opvangcentrum in Libanon:
Wachten op een onzekere toekomst
Eleen wil niets liever dan terugkeren naar haar woonplaats en school. “Ik had mama gevraagd om mijn nieuwe schooltas, schriften, etui en mijn favoriete pen met allemaal verschillende kleurtjes in te pakken”, zegt ze. “Maar ik heb ze voor niks meegenomen. Ik kan ze niet gebruiken.”
Gelukkig heeft Eleen in de opvang wel nieuwe vrienden gemaakt waarmee ze kan spelen. “Ik heb al een paar nieuwe kinderen ontmoet. Samen spelen we verstoppertje en andere spelletjes.”
Een leven zonder basisbehoeften
Het leven in de opvang is alles behalve makkelijk. Er is te weinig eten, de sanitaire voorzieningen zijn slecht en ook de beschikbaarheid van elektriciteit laat te wensen over. “Drinkwater, dekens, eten, maandverband, kinderspeelgoed, kleding, ondergoed, luiers: aan alles is een tekort”, vertelt Alam Janbein van Plan International in Libanon. Ook nu er een staakt-het-vuren is, blijven de behoeften groot. De noodhulpteams van Plan International werken de klok rond om kinderen en families bij te staan in deze moeilijke tijd.
Hulpverlening Plan International
Met steun aan Giro555 kan Plan International families zoals die van Eleen ondersteunen met voedselpakketten, hygiëneproducten en winterpakketten om de koude maanden door te komen. Ook verzorgt de organisatie studieboeken en leermaterialen voor kinderen en jongeren.
Voor Eleen is het nu vooral een tijd van wachten, tot ze kan terugkeren naar haar woonplaats en haar school. “Dat wil ik heel graag. Als ik mijn klasgenootjes weer kan zien, dan wordt het beter.”
Met jouw steun aan Giro555 kunnen we kinderen zoals Eleen blijven helpen. Doneren voor hulp aan mensen in het Midden-Oosten kan nog steeds. Geef nu op Giro555.